
Lov borsko blago
Beogradska 10, BorDobro došli u Lov na borsko blago, uličnu igru koja vas vodi na različite istraživačke zadatke, kroz koje otkrivate kulturno-istorijsko nasleđe svog grada i njegovu povezanost sa evropskim nasleđem. Rešavanjem zagonetki, krećete se kroz grad i otkrivate lokacije sa QR kodovima. Pobediće ona ekipa koja u što kraćem roku pronađe sve lokacije, odnosno skenira sve QR kodove. Srećno!
Lokacija
Informacije
Pronađene lokacije u Igri
Spomenik “Palim borcima”
Spomenik palim borcima u Boru posvećen je herojima koji su dali svoje živote tokom Narodnooslobodilačke borbe u Drugom svetskom ratu. Ovaj spomenik se nalazi u centru grada, na Trgu oslobođenja, i predstavlja značajno mesto sećanja i poštovanja prema žrtvama fašizma.
Spomenik je podignut u znak sećanja na borce i civile iz Bora i okoline koji su stradali tokom rata. Svake godine, posebno na Dan oslobođenja Bora, 3. oktobra, građani, predstavnici lokalne vlasti i različitih organizacija polažu vence i odaju počast palim borcima.
Spomenik je izgrađen 1981. godine, a autor je Milivoj Unković.
Spomenik srpskim i francuskim vojnicima 1912-1918
Spomenik srpskim i francuskim vojnicima 1912-1918 u Boru nalazi se u Boru, Borski okrug, Srbija. Uvršten je na listu zaštićenih spomenika kulture Republike Srbije.
Svakog 20. oktobra u Gradu Boru obeležava se jedan važan istorijski datum - Dan oslobođenja Bora u Prvom svetskom ratu. Ono što je bitno napomenuti za taj dan davne 1918. godine jeste da je tog dana konjička brigada francuskog generala Gambete umarširala u Bor. Iz naselja Bor od 1912. do 1918. poginulo je 79 meštana i 15 Francuza. Iz cele opštine u tom razdoblju poginulo je ili ubijeno oko 2.000 ljudi. Od tog broja, najviše su stradali mladi.
Izvor: Wikipedia
Zgrada Doma kulture
Zgrada Doma kulture u Boru, sedištu grada Bora, predstavlja nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture.
Danas, zgrada Doma kulture u Boru pripada savremenoj arhitekturi, i u svom sadržaju ima muzejsku, bibliotečku, vaspitno obrazovnu, organizaciono-političku i informativnu delatnost.
Zgrada Doma kulture je moderna arhitektonski višespratna građevina u natur betonu i staklu, sa prilazom u dva nivoa. Donji nivo u svom spoljnem sklopu sadrži otvorenu scenu i sedišta u betonu na principu grčkih pozorišta. Prizemni deo gornjeg nivoa projektovan je po celoj svojoj površini na principu hola sa pratećim pomoćnim prostorijama dok je spratni deo kancelarijskog tipa sa nekoliko većih i natkrivenih terasa.
Prvobitna namena objekata, odnosno podignut je da trajno čuva sećanje na borce NOR-a, koji su dali svoje živote za oslobođenje zemlje od fašističkog okupatora i u socijalističkoj revoluciji 1941 — 1945. godine.
Izvor: Wikipedia

Muzej rudarstva i metalurgije
Prva inicijativa za osnivanje muzeja u Boru pokrenuta je 15. decembra 1950. godine. Zapošljavanjem prvih stručnjaka 1961. godine, Muzej je počeo sa radom pod nazivom "Narodni muzej", a početkom 1974. godine ovaj muzej menja ime u "Muzej rudarstva i metalurgije".
Prve inicijative za osnivanje Muzeja u Boru potekle su od Gradskog odbora Saveza boraca u Boru krajem 1950. godine, koji je formirao "Inicijativni odbor za otvaranje Muzeja" od 8 članova društveno političkih, javnih i kulturnih radnika.
Godine 1961. Skupština opštine Bor postavlja i prve stručnjake, kvalifikovane muzeologe, koji postavljaju teze za izradu osnovne koncepcije Muzeja. Na bazi bogatih iskustava u oblasti rudarstva i metalurgije, angažujući više naučnih disciplina, vršeći stalno prikupljanje građe i materijala iz oblasti istorijskog razvoja rudarstva i metalurgije od najranijih vremena do savremenih dostignuća, Muzej rudarstva i metalurgije u Boru sprovodi i razvija osnovnu koncepciju.
U svom kontinuiranom radu na prikupljanju građe i materijala od interesa za deskripciju istorijskog razvoja rudarstva i metalurgije, ovaj Muzej u izvršavanju svojih planskih zadataka ima široki krug saradnika stručnjaka različitih profila i naučnih institucija, u obostranom angažovanju na zajedničkim projektima. Na bazi kolegijalne saradnje javlja se veliki broj saradnika:
Institut za rudarstvo i metalurgiju Bor
Tehnički fakultet Bor
Narodni muzej u Beogradu
Privrednu i drugu saradnju Opštine Bor i RTB Bor sa drugim opštinama i gradovima u zemlji i inostranstvu prati i kulturna saradnja u kojoj značajne programe realizuje Muzej rudarstva i metalurgije.
Izvor: Wikipedia
Rang lista
Tim | Pozicija | |
---|---|---|
Tri musketara |
1 | |
Lavovi |
2 | |
SST |
3 |