dec. 26
Igra je završena decembar 26, 2024. - 13:00H - 15:00H

Lov na Knjaževačko blago

Trg oslobođenja 1, Knjaževac

Dobro došli u Lov na Knjaževačko blago, uličnu igru koja vas vodi na različite istraživačke zadatke, kroz koje otkrivate kulturno-istorijsko nasleđe svog grada i njegovu povezanost sa evropskim nasleđem. Rešavanjem zagonetki, krećete se kroz grad i otkrivate lokacije sa QR kodovima. Pobediće ona ekipa koja u što kraćem roku pronađe sve lokacije, odnosno skenira sve QR kodove. Srećno!

Lokacija
Informacije

Datum četvrtak, 26. decembar 2024.
Vreme 13:00H - 15:00H
Grad Knjaževac
Adresa Trg oslobođenja 1
Pronađene lokacije u Igri
Narodna biblioteka "Njegoš"

Narodna biblioteka "Njegoš"

Biblioteka u Knjaževcu ima izuzetno dugu tradiciju. Prvo čitalište u gradu otvoreno je 1860. godine, a tokom decenija je, u različitim okolnostima, čitalište ili čitaonica funkcionisala pri različitim udruženjima i u školama. 1955. godine osnovana je Gradska čitaonica, a 1961. postaje Matična biblioteka u čijem sastavu će, pored seoskih čitaonica, od 1971. godine raditi i Istorijska muzejska zbirka. Biblioteka u Knjaževcu jedna je od najvažnijih ustanova kulture u gradu. Ona pored, izuzetno bogatog fonda srpske i zavičajne literature, promoviše i evropsku i svetsku književnost i kulturu. Biblioteka u Knjaževcu funkcioniše i kao čitalište i kao čitaonica-učionica, i to po najsavremenijim evropskim standardima. Zavičajna zbirka knjaževačke biblioteke predstavlja važan deo nacionalnog kulturno-istorijskog i naučnog nasleđa, ali čuva i dela koja predstavljaju deo evropskog kulturnog kruga.

Dom kulture

Dom kulture

Izgradnja knjaževačkog Doma kulture, koji je se po osnivanju zvao Edvard Kardelj, započeta je 1977. po projektu arhitekte Ivana Golubovića. Dom kulture počeo je sa radom 1981. Zgrada spada u najfunkcionalnija zdanja ove vrste u Republici Srbiji. Raspolaže prostorom od 4.086 m2, ima veliku salu za 500 gledalaca i veliku scenu sa rotacionom binom, manju salu, dve male sale, veliki hol koji služi i kao izložbeni prostor sa bifeom, više prostorija za rad amaterskih sekcija, hora i folklora. Ovde se organizuju scenski (profesionalni i amaterski) programi, različite predstave, koncerti, izložbe, predavanja i drugi skupovi, kao i bioskopske projekcije. U Domu kulture se odvija i najveći deo programa Festivala kulture mladih Srbije i drugih programa koji predstavljaju, ne samo sprsku već i evropsku i svetsku kulturu. Po svojim arhitektonskim karakteristikama ova zgrada nalazi se na međi između brutalističke i moderne arhitekture Jugoslavije i za to vreme smatra se jednim od najuspelijih projekata objekata ove namene. U ovoj zgradi nalazi se i Narodna biblioteka „Njegoš“.

Gurgusovačka kula – „Srpska Bastilja” – prvi politički zatvor u Srbiji – borba protiv Turaka

Gurgusovačka kula – „Srpska Bastilja” – prvi politički zatvor u Srbiji – borba protiv Turaka

Poznata je u narodu kao „Srpska Bastilja”, bila je prvi politički zatvor u Srbiji. Nalazila se na brdu iznad grada, а danas je u samom centru Knjaževca. Sagrađena je na mestu starijeg turskog palisadnog utvrđenja koje je postavljeno radi nadgledanja grada. U periodu između 1842 – 1844. ova građevina je preuređena u vojni objekat za potrebe srpske vojske, а inženjer Franc Jаnke vodio je radove. Ubrzo po završetku izgradnje, а usled smene dinastije Obrenović funkcija ove zgrade je promenjena. Po nalogu dinastije Karađorđević namena ovog utvrđenja se menja i od tog trenutka Gurgusovаčkа kula postaje politički zatvor u koji su zatvarane pristalice i saradnici knjaza Miloša Obrenovića. Ovaj ozloglašeni kazamat srušen je po nalogu knjaza Miloša 1859. godine а po njegovom povratku na vlast. Danas je sačuvan samo jedan zid sa otvorima za puške i ulazna kapija. Na mestu Gurgusovаčke kule sagrađena je kasarna koju je koristila vojska sve do 1959. godine. U toku druge polovine dvadesetog veka, а naročito u poslednjih deset godina, ovaj prostor uređen i stavljen u funkciju kao letnja pozornica sa pratećim pomoćnim prostorijama i neophodnom opremom. Ovde se nalazi i park za decu sa uređenim šetalištem. Ovaj objekta bio je bastion odbrane Knjaževca i okoline od Turaka u ratovima 1876-1878. godine.

Muzej grada – kuća Ace Stanojevića

Muzej grada – kuća Ace Stanojevića

Nalazi se u Njegoševoj 6, u kući jednog od osnivača Narodne radikalne stranke Alekse Ace Stanojevića. Kuća je građena od 1903. do 1912. godine u vreme dok je on bio predsednik Narodne skupštine, po planovima građevinskog preduzetnika Jovana Foglera iz Beča i sa elementima secesije. Zbog svojih stilskih i istorijskih vrednosti proglašena je spomenikom kulture. Brojni primeri zatečenog originalnog materijala, arhivska građa i lični predmeti Ace Stanojevića, kao i predmeti dobijeni na poklon od starih knjaževačkih porodica ili pojedinaca, čine skroman ali značajan fond. Pogodnost da se radi o kulturno-istorijskom spomeniku sa početka 20. veka iskorišćena je da se prikažu i dočaraju ambijent i vreme u kojem je živeo Aca Stanojević ali i rekonstruiše enterijer gradske kuće tog vremena. Muzej grada u kući Ace Stanojevića pored brojnih predmeta i umetničkih dela evropskog porekla svedoči i o značajnim ličnostima i događajima iz nacionalne i evropske istorije i kulture.

Spomen park - antifašistička oslobodilačka borba

Spomen park - antifašistička oslobodilačka borba

Memorijalnim kompleks „Spomenik Timočanima palim u ratovima i revoluciji” izgrađen je 1971. godine po projektu arhitekte prof. Bogdana Bogdanovića. Nalazi se u centru Кnjaževca, a među Knjaževčanima je poznat i kao Spomen-park. Inicijativa za izgradnju spomenika pokrenuta je povodom proslave tridesetogodišnjice ustanka naroda Jugoslavije protiv fašizma. Spomenik u Кnjaževcu posvećen je svim žrtvama ratova i palim borcima, kao i značajnim istorijskim događajima koji su se odigrali na teritoriji knjaževačke opštine od 1804. do 1945. godine. Spomenik u centru grada, svojevrsni „grad u gradu“ predstavlja značajan primer Bogdanovićevih memorijala izgrađenih širom bivše Jugoslavije. Kao takav on predstavlja simbol narodno-oslobodilačke borbe protiv fašizma u svetu i simbol slobodarskog narodnog pokreta.

Zavičajni muzej Knjaževac

Zavičajni muzej Knjaževac

Zavičajni muzej Knjaževac kao samostalna ustanova radi od 1980. godine. U njegovom sastavu su tri objekta: matična zgrada muzeja sa stalnom postavkom i Galerijom, Muzej grada u Kući Alekse Ace Stanojevića i Arheo-etno park u Ravni - muzej na otvorenom u neposrednoj blizini antičkog lokaliteta Timacum Minus. Matična zgrada muzeja nalazi se u Karađorđevoj 15, podignutoj 1906. godine, u dvojnoj stambenoj zgradi porodice Sibinovi, nekadašnjih vlasnika rudnika Dobra sreća u selu Vina kraj Кnjaževca. Proglašena je spomenikom kulture zbog svojih arhitektonskih vrednosti neoklasicističkih stilskih elemenata. U ovom prostoru nalazi se stalna muzejska postavka koja, kroz hronološki i tematski izložene reprezentativne arheološke, etnološke, kulturno-istorijske i umetničke predmete iz bogatih zbirki muzeja, ilustruje život u knjaževačkom kraju, od praistorije do današnjih dana. U okviru stalne postavke nalazi se i Muzej čarapa koji čini izuzetna zbirka dvopređnih vunenih čarapa Timoka. Kulturno nasleđe knjaževačkog kraja predstavlja značajan deo nacionalnog ali i evropskog i svetskog kulturnog nasleđa.

Rang lista
Tim Pozicija

River

1

DrimTim

2

Istraživači

3
Podeli sa prijateljima
Korišćenjem ovog sajta potvrđujete da ste pročitali, razumeli i složili sa našom Politikom Privatnosti i Uslovima Korišćenja.
OK