Programi za mlade Evropske unije

Evropski portal za mlade

Evropski portal za mlade nudi informacije o prilikama i inicijativama koje su od interesa za mlade koji žive, uče i rade u Evropi, kako na evropskom, tako i na nacionalnom nivou.

Portal je namenjen mladima, ali i svim drugim zainteresovanim stranama koje rade u oblasti mladih (mladinske organizacije, radnici sa mladima, donosioci politika, itd.).

Na Evropskom portalu za mlade možete pronaći četiri glavne vrste sadržaja, svaka organizovana u posebnu sekciju:

• Tematske stranice vezane za EU politiku prema mladima: „Uključi se“

• Tematske stranice o prilikama za odlazak u inostranstvo: „Idi u inostranstvo“

• Stranice o inicijativama i programima finansiranim od strane EU: „EU inicijative“

• Stranice o politikama: „EU Strategija za mlade“

Pored ovih četiri glavnih vrsta sadržaja, možete pročitati priče i iskustva mladih, novosti i proveriti događaje.

U sekciji „Uključi se“ možete pronaći članke o aktivnom građanstvu, iz različitih perspektiva:

• EU Dijalog sa mladima

• Demokratsko učešće

• Vaša prava i inkluzija

• Građanska angažovanost

• Održivi razvoj

• #EUYouth4Peace

• Interkulturno razumevanje

• Sport

U sekciji „Idi u inostranstvo“, možete istraživati različite prilike vezane za:

• Studije

• Volontarizam

• Prakse

• Rad

• Školske i omladinske razmene

• Putovanja

Sve ove informacije su dostupne sa početne strane ili putem glavnog menija.

U sekciji „EU inicijative“, možete pronaći informacije o različitim inicijativama i programima koje finansira Evropska unija, kao što su Erasmus+, Evropski solidarnosni korpus, DiscoverEU, Erasmus+ Virtual Exchange i mnogi drugi.

U sekciji „EU Strategija za mlade“, možete pristupiti informacijama o EU Strategiji za mlade, koja je okvir za saradnju u oblasti mladinske politike EU za period 2019-2027, zasnovan na Rezoluciji Saveta od 26. novembra 2018. godine.

Takođe, možete koristiti traku za pretragu kako biste lako pronašli informacije koje vas interesuju.

Navigacija i sadržaj sajta dostupni su na do 28 jezika. Jezik stranice možete promeniti u bilo kojem trenutku klikom na selektor jezika, čime će se promeniti i jezik navigacije na sajtu.

Erazmus+

Erazmus+ program je jedan od najvećih EU programa koji podržava mobilnost i saradnju u obrazovanju, obuci mladih i sportu. Pokrenut je 2014. godine, a novi period traje od 2021. do 2027. godine, sa budžetom od 26 milijardi evra.

Ciljevi programa Erazmus+ (2021–2027): Program ima za cilj da poveća broj učesnika i uključi širi krug organizacija. Fokusira se na inkluzivnost, zelene inicijative, digitalizaciju, jačanje građanskih vrednosti i međukulturalni dijalog. Takođe, podržava obrazovni, profesionalni i lični razvoj, podstičući celoživotno učenje.

Ko može da učestvuje?

Svi mladi ljudi, obrazovne institucije, organizacije civilnog društva, preduzetnici i lokalne vlasti mogu učestvovati. Srbiji je omogućeno da se prijavljuje na sve vrste projekata kao treća zemlja pridružena programu. Takođe, mladi mogu učestvovati u mobilnostima, praksama, volontiranjima, studijama i obukama u EU i drugim zemljama učesnicama.

Koje institucije mogu prijaviti projekte?

To su škole, univerziteti, organizacije za obuke, civilna društva, preduzeća i druge institucije koje se bave obrazovanjem i obukama.

Program pruža mogućnost za usavršavanje, volontiranje, razmenu iskustava i povezivanje mladih širom Evrope.

Za promovisanje i sprovođenje programa Erazmus+ u Srbiji u oblasti obrazovanja, obuka i mladih, nadležna je Fondacija Tempus, a sve informacije o ovom program možete naći na stranici https://erasmusplus.rs/


DiscoverEU inicijativa


DiscoverEU je EU inicijativa koja pruža mladima, koji su skoro napunili 18 godina, priliku da putuju Evropom i istražuju je kroz sopstveno iskustvo. Od 2021. godine, DiscoverEU je postala deo Erazmus+ programa, čime su omogućeni mladima iz zemalja članica EU, kao i iz trećih zemalja pridruženih Erazmus+ programu (Islanda, Lihtenštajna, Severne Makedonije, Srbije, Norveške i Turske) da učestvuju. Mladi iz Srbije od 2022. godine mogu da se takmiče za osvajanje besplatnih putnih propusnica i putuju vozom kroz ove evropske zemlje.

Inicijativa je namenjena mladima od 18 godina, koji se mogu prijaviti i osvojiti putne propusnice, kao i karticu sa popustima. Prijave se otvaraju dva puta godišnje, u proleće i jesen. Odabrani kandidati dobijaju priliku da samostalno putuju Evropom, upoznaju kulturnu baštinu i istoriju, poboljšaju svoje veštine i otvorenost prema drugim kulturama.

Uslovi konkursa

Zainteresovani kandidati moraju imati ličnu kartu, pasoš ili dokument koji potvrđuje prebivalište u Srbiji, kao i validnu imejl adresu. Prijave se vrše onlajn putem Evropskog portala za mlade, gde je potrebno uneti lične podatke, odgovoriti na kviz sa 5 pitanja i odgovoriti na jedno otvoreno pitanje. Na osnovu tih odgovora kandidati će biti rangirani. Nakon prijave, kandidati će dobiti potvrdni imejl sa prijavnim kodom.

Odabrani kandidati mogu putovati od najmanje jednog do najviše 30 dana i posetiti najmanje jednu zemlju učesnicu. Svi dobijaju putne propusnice i karticu sa popustima.

Za učesnike sa invaliditetom ili zdravstvenim poteškoćama biće obezbeđena potrebna podrška kako bi mogli da učestvuju u inicijativi.


Evo iskustva jednog učesika programa DiscoverEU:


Besplatno putovanje Evropom-DiscoverEU

Da li biste verovali nekome da vam ponudi besplatno putovanje po Evropi kroz zemlje koje sami odaberete? Ja lično nisam, kao što verujem da većina mladih ne bi. Ipak, ne samo da je moguće, nego je i lako dostupno. Najbolji deo je što ovaj projekat, kao i mnogi njemu slični, nema nikakva ograničenja za učešće osim starosnih (trenutno je ovaj projekat dostupan samo mladima koji imaju 18 godina, ali se u budućnosti planira proširenje starosne granice). To znači da mladi, bez obzira na sve, imaju mogućnost da besplatno obiđu mesta koja bi im inače bila teško dostupna.

Zajedno sa svojim prijateljima, tokom samo jednog projekta obišao sam Firencu, Pariz, Kolmar i Amsterdam, kao i mnoga druga mesta kroz koja smo prošli tokom našeg putovanja.

DiscoverEU je program koji ima za cilj da mladim ljudima (pojedinačno ili u grupi) pruži priliku da putuju Evropom, upoznaju nove ljude, zemlje, kulture, kao i još mnogo toga, u jednom putovanju koje može da traje do mesec dana. Projekat se trudi da koristi zeleni transport, što znači da je voz glavna metoda transporta. Ovo je izuzetno lako jer učesnici projekta dobijaju Interrail kartu, koja važi u gotovo svim vozovima u Evropi. Planiranje puta je jednostavno uz aplikaciju koja dolazi uz kartu, jer ona može da isplanira celu rutu i sve vozove koje treba uzeti između bilo koje dve tačke.

Što se moje priče tiče, uključio sam se u ovaj projekat tako što je neko koga poznajem čuo za njega i predložio da se nas nekoliko kao društvo prijavi. Zajedno smo napisali aplikaciju, navodeći šta bismo i zašto hteli da obiđemo, i posle nekoliko meseci, na prijatno iznenađenje svih nas, saznali smo da je naš projekat prihvaćen. Ubrzo smo krenuli na putovanje koje će nam svima ostati upamćeno kao bajkovita avantura.

Tema našeg projekta bila je istraživanje o tome kako se zanatlije sa malim porodičnim radionicama prilagođavaju globalizaciji i internetu, tako da smo, pored toga što smo putovali i obišli mesta o kojima smo do nedavno mogli samo da sanjamo, imali priliku da intervjuišemo ljude iz nekoliko zemalja i time se iz prve ruke upoznamo sa temama o kojima smo ranije znali veoma malo.

Osim što je sam projekat bio divno iskustvo svima nama koji smo u njemu učestvovali, takođe nam je pokazao koliko mogućnosti za mlade zapravo postoje, tako da sam lično ja do sada uz Erasmus+ programe do sada obišao 8 zemalja za samo godinu dana.

Kako se prijaviti i dobiti ovakvu neverovatnu mogućnost? Prijave za DiscoverEU otvaraju se uglavnom dvaput godišnje, na proleće i jesen. U nastavku su linkovi koji vam mogu pomoći da se bolje upoznate sa programom:

Više detalja o samom programu


Članak u kojem se odgovara na mnoga pitanja,

https://erasmusplus.rs/discovereu-projekti-inkluzije/

Puno sreće u prijavljivanju!

Nikola Čekerevac

EU dijalog sa mladima (EUYD)

EU dijalog sa mladima, ranije poznat kao Strukturirani dijalog, je mehanizam Evropske unije koji omogućava mladima da se aktivno uključe u donošenje odluka koje se tiču njihovih interesa i potreba. Kroz ovaj dijalog, mladi imaju priliku da utiču na političke odluke koje se donose na evropskom nivou, omogućavajući da njihov glas bude čujan i da njihovi zahtevi budu uzeti u obzir.

Kroz EU strategiju za mlade 2019-2027, EU dijalog sa mladima podržava sprovođenje strategije i podstiče saradnju zemalja EU u rešavanju pitanja koja su važna za mlade. Fokus je na tri ključne oblasti: povezivanje, angažovanje i osnaživanje. Svaki ciklus dijaloga traje 18 meseci i posvećen je jednoj od tematskih oblasti vezanih za Ciljeve za mlade.

Kako funkcioniše EU dijalog sa mladima?

Ciklusi dijaloga okupljaju mlade ljude, donosioca odluka, organizacije i stručnjake koji zajedno rade na temama koje se tiču mladih. Tokom svakog ciklusa, prikupljaju se mišljenja mladih sa svih nivoa, kroz EU konferencije, nacionalne događaje, ankete i projekte.

EU konferencija mladih je ključni događaj koji se održava dva puta godišnje, u zemlji koja predsedava EU. Tu se okupljaju mladi, donosioci odluka, istraživači i predstavnici civilnog društva, kako bi se objednili rezultati i formulirale zajedničke poruke za EU. Na osnovu tih informacija, EU može da donese nove politike koje poboljšavaju položaj mladih u Evropi.

Deseti ciklus: „We Need Youth“ (Potrebni su nam mladi)

Ovaj ciklus traje od 1. jula 2023. do 31. decembra 2024. godine, pod predsedništvom Španije, Belgije i Mađarske. Glavni fokus je na implementaciji Cilja za mlade broj 3 – „Inkluzivna društva“. Cilj ovog ciklusa je angažovanje mladih, podsticanje inkluzivnosti i slavlje postignuća u okviru dijaloga. Ovaj ciklus pruža priliku mladima da se bore za društva koja prihvataju sve, bez obzira na njihove razlike.

EU Strategija za mlade

Evropska unija je postavila okvir za saradnju među državama članicama kroz EU Strategiju za mlade, koja podstiče mlade ljude da postanu aktivni građani i učestvuju u stvaranju boljeg društva. Cilj ove strategije je da adresira potrebe mladih u različitim oblastima omladinske politike i da podrži razvoj njihovih veština i potencijala.

Tri ključna principa EU strategije za mlade:

1. Uključi se – Podrška aktivnom učešću mladih u društvenom i civilnom životu.

2. Poveži se – Povezivanje mladih širom EU i šire, kroz volontarizam, mobilnost, solidarnost i međukulturno razumevanje.

3. Osnaži se – Podrška mladima u razvoju kroz kvalitetne inovacije i priznavanje omladinskog rada.

Ova strategija je zasnovana na glasovima mladih i njihovim mišljenjima koja su prikupljena kroz šesti ciklus EU Omladinskog dijaloga (2017/2018). U tom procesu je učestvovalo oko 50.000 mladih ljudi. Kroz ovaj dijalog, mladi su definisali 11 evropskih omladinskih ciljeva, koji odražavaju njihove potrebe i viziju za bolji budući život.

11 ciljeva su:

1. Povezivanje EU i mladih

2. Rodna ravnopravnost

3. Inkluzivno društvo

4. Informacije i konstruktivni dijalog

5. Mentalno zdravlje i blagostanje

6. Podrška razvoju mladih sa ruralnih područja

7. Kvalitetno zapošljavanje za sve

8. Kvalitetno učenje

9. Prostor za mlade i učešće svih

10. Održiva, zelena Evropa

11. Omladinske organizacije i evropski programi

Ovi ciljevi pružaju smernice za dalji rad i jačanje omladinske politike EU. Ako želiš da saznaš više o EU Strategiji za mlade, poseti njihov zvanični sajt: EC Youth Strategy.


Korišćenjem ovog sajta potvrđujete da ste pročitali, razumeli i složili sa našom Politikom Privatnosti i Uslovima Korišćenja.
OK